Hurda Araç Yasası Ne Kazandıracak?

Hurda araç sahipleri kanun teklifinin meclise sunulmasının ardından Mayıs ay’ını neredeyse kulağı mecliste geçirdi. Nitekim Hurda Araç Yasası yapılan düzenlemelerin ardından TBMM’den geçti ve kabul edildi.

Hurda Araç Yasası Ne Kazandıracak?

Mecliste kabul edilen yasa henüz Resmi Gazete’de yayımlanmadığı için ayrıntılar belli olmamakla birlikte bilinen noktalar bulanmaktadır. Daha önce yapılan hurda araç düzenlemeleri ile ilgili olarak yapılan işlemler ile birlikte 1997 model ve daha eski kullanılamaz olan araçları kişiler istedikleri takdirde hurdaya ayırabilecekler.

Hurdaya ayrılan araçlar gerekli başvuruların ardından Büyükşehir Belediye Başkanlıklarına ve İl Özel İdare Müdürlüklerine bedelsiz olarak teslim edilecek. Bu teslim ile hurda araç sahipleri araçlarının vergi borcu ve trafik ceza borçlarının silinmesi ile kazanım sağlamış olacaklar. Ancak bu borçların ¼ oranının ödenmesi şartlardan biri. Yani 1000 lira vergi borcu olan bir kişi aracını hurdaya ayırabilmek için 250 lira vergisini ödemek zorunda.

Bununla birlikte aracını Makine Kimya Endüstrisi Kurumuna veren kişilere ise belli bir ağırlıktan sonra model yılına göre aracın kilosu başına 1 lira ücret almaları bekleniyor.

Hurda araç sahiplerinin en büyük kazancı ise vergi borçları ve bu borçlar üzerinden üzerine yük binen faiz oranlarının silinmesi ile olacak. Hali hazırla piyasada binlerce borcu bulunan ve kullanılmayan hurda araç bulunuyor.

Aynı zamanda eskimiş araçların hurdaya ayrılması ile vatandaşların can ve mal güvenliklerinin üst seviyelere yükseltilmesi sağlanmış olacak.


Etiketler:
Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!
Kredi Faizleri Bankadan Satılık Araçlar