Kredi İcralarında Zaman Aşımı

Kategori: Ekonomi - Yorum Yazın

İcra veya icra takibi, alacağı olan kişinin veya kurumunun alacağını alamadığını belgelendirerek alacağını tahsil etmek için başvurduğu bir yoldur. İcra işlemi başlatıldıktan sonra alacaklı olan kişi hala alacağını alamazsa haciz yoluna gidebilir. Tabii, bu işlemlerin hepsi belli bir sıra dâhilinde ve kurallar çerçevesinde yapılmaktadır.

Kredi borçlarının ödenmemesi gibi durumlarda gelen kredi icralarında zaman aşımı süresi vardır. Yasalara göre kredi icralarının zaman aşımı süresi 10 yıldır. Yalnız zaman aşımı bazı durumlarda geçerliliğini yitirebilir. Örneğin 10 yıl önce açılan bir dosyayı bankanın avukatı 10 yıldır her yıl açıyorsa kredi borcunuz zaman aşımına girmez. Fakat dosya 10 yıl boyunca hiç açılmadıysa kredi borcunuz zaman aşımına girecektir.

Kredi icralarında zaman aşımı hakkında daha net örnek verecek olursak kredi icra dosyanız ilk olarak 2005 yılında açıldıysa 2012 yılında dosyanızın zaman aşımına girmiş olması gerekir. Fakat bankanın avukatı her yıl dosyayı yeniden açtıysa kredi icranız zaman aşımına girmeyecektir. Ek olarak bank avukatları aciz vesikası aldığı takdirde kredi icra zaman aşımı süreniz 20 yıla çıkacaktır.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!
Kredi Faizleri Bankadan Satılık Araçlar