Memur Babaya Yarım Gün Çalışma Hakkı

Memurların izin hakları konusunda yeni tartışma konuları tartışılırken bir müjdeli haber de Kamu Personeli Danışma Kurulu’ndan geldi. Kurul yaptığı talep ile birlikte memurun hafta sonu ve resmi tatil günlerinin izinlerden sayılmamasını talep ederken, 2 milyon 452 bin memurun daha fazla izin yapmasına imkân verilmesi istenildi.

Yapılan bu talep kabul görmesi halinde; 10 yılına kadar görev yapan memurun 20 günlük izni ile 10 yıldan fazla görev yapan memurların 30 gün olan yıllık izin sürelerinde artış olacak. Yani izinli olduğu günler sadece iş günlerinden düşmüş olacak.

Böylelikle 10 yılını aşmış bir memur 30 gün kesintisiz izin aldığını düşünülürse yaklaşık 10 gün fazladan izin yapmış olacak.

Babalar Artık Yarım Gün Mesai Yapabilecek

Uzun dönemdir memurları meşgul eden bir husus olan çocuğu olan babaların da izin hakkı kullanabilmesiydi. İki eşin çalışması ile bazı çiftlerin mağduriyetini önüne geçilebilmesi için, çocuğun mecburi ilkokul çağını takip edecek aybaşına kadar babalık izni kullanılabilecek. İzin kullanmak isteyen baba kuruma dilekçe ile başvuru yapacak ve çalışta tarihleri, saatlerini bildirecek.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!
Kredi Faizleri Bankadan Satılık Araçlar